Poznaj z nami Czeski Cieszyn

Trzeci turniej tegorocznej edycji Plaża Open będzie wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy zostanie rozegrany w dwóch miastach równocześnie – Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie. Po polskiej stronie tego miasta siatkarki oraz siatkarze plażowi rywalizowali już siedmiokrotnie, nie mieli jednak jeszcze okazji, by grać po stronie czeskiej. Będzie to także pierwszy raz, gdy Plaża Open wyjdzie poza granice Polski. Przeskakując na drugą stronę Olzy znajdziemy się w urokliwym otoczeniu miejskiego rynku Czeskiego Cieszyna, który musicie poznać razem z nami!

Pierwszy weekend lipca będzie wyjątkowy, bowiem trzeci turniej z cyklu Plaża Open przekroczy granice Polski. Główną areną zmagań siatkarek i siatkarzy plażowych będzie Czeski Cieszyn, natomiast część spotkań rozegrana zostanie po polskiej stronie miasta. Poza sportową rywalizacją, chętni znajdą jednak dla siebie szereg atrakcji i miejsc do zwiedzenia, zarówno w polskiej części Cieszyna, jak i tej czeskiej. To właśnie u naszych sąsiadów będą toczyć się najważniejsze mecze turnieju.

Zabytkowy polski Cieszyn

Pierwszym miejscem, które obowiązkowo należy odwiedzić w Cieszynie, jest Wzgórze Zamkowe, które jest siedzibą najważniejszych zabytków miasta. Znajdziemy tam Rotundę św. Mikołaja, która dawniej pełniła funkcję kościoła grodowego oraz Kaplicy Zamkowej. Obok mieści się Wieża Piastowska, jedyna w całości zachowana wieża gotyckiej rezydencji Piastów Cieszyńskich. Na wzgórzu nie można pominąć także Rezydencji Habsburgów, nazywanej Pałacem Myśliwskim. Obecnie w budynku znajduje się Zamek Cieszyn, czyli centrum przedsiębiorczości i designu.

Kolejnym zabytkowym miejscem na mapie polskiej strony Cieszyna jest Rynek i Stare Miasto. W centrum Rynku umieszczona została studnia z posągiem św. Floriana, wokół znajdują się natomiast kamienice w stylu barokowo-klasycystycznym. Spośród nich wyróżniają się Dom Polski oraz Ratusz. Wyjątkowym miejscem Starego Miasta jest bez wątpienia kawiarnia-księgarnia-antykwariat “Kornel i Przyjaciele”.

Historyczna wizyta w Czechach

Po czeskiej stronie Cieszyna znajduje się zdecydowanie mniej zabytków. Miejscem wartym zobaczenia jest jednak z pewnością Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w stylu neogotyckim. Należy także przespacerować się Aleją Główną, która jest jedną z najładniejszych cieszyńskich ulic. Wzdłuż niej znajdują się liczne sklepy oraz restauracje. Bez wątpienia wrażenie robi także dworzec kolejowy, zbudowany w stylu neorenesansowym.

Największą atrakcją jest rynek miasta – Plac Armii Czechosłowackiej, który będzie główną areną zmagań siatkarzy i siatkarek plażowych trzeciego turnieju. Ważnym punktem placu jest piękny ratusz, otoczony kamienicami w stonowanych kolorach. Ulicę obok znajduje się Muzeum Těšínska, którego siedzibą jest zabytkowy budynek. Entuzjaści wiekowych willi powinni również zobaczyć zbudowany w 1930 roku dom Gottlieba i Steli Fantel, a także Willę Fuldy, która stworzona została w stylu neorenesansowym w 1899 roku. Innym budynkiem wartym odwiedzenia jest strzelnica wybudowana w stylu neoklasycystycznym w 1882 roku, obecnie siedziba Ośrodka Kulturalno-Społecznego „Strzelnica” z galerią sztuki, klubem jazzowym i kortami tenisowymi.

Trzeci turniej Plaża Open to doskonała okazja nie tylko do kibicowania siatkarkom oraz siatkarzom plażowym, ale także zwiedzenia jednego miasta, podzielonego na dwie części i dwa kraje.