Plaża Open – turniej inny niż wszystkie

Początki Plaży Open sięgają 2010 roku. To właśnie wtedy na południu naszego kraju, w Cieszynie, Ustroniu oraz Bielsku-Białej rozegrano amatorskie turnieje siatkówki plażowej. Rok później „Plaża Siatkówka Plażowa” (tak wtedy nazywał się cykl), rozegrana zostało w dziewięciu miastach. Od Cieszyna przez Kraków, Łódź, na Wilkasach skończywszy.

Tak zaczynaliśmy

Plaża Open zainaugurowana została w 2012 roku w Pszczynie. Z kolei po raz pierwszy kamery Telewizji Polskiej pojawiły się na „Plaży” rok później w Kętach. Kolejnym krokiem milowym cyklu, było rozegranie turnieju 3-gwiazdkowego w 2015 roku w Legionowie. Liczba gwiazdek przyznawanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej ustalana jest m.in. poprzez wysokość puli nagród w turniejach siatkówki plażowej. W 2018 roku po raz pierwszy w historii, podczas turniejów Plaży Open zawodniczki i zawodnicy rywalizowali o Puchar Polski w siatkówce plażowej. W latach 2013-2020 wartość medialna cyklu została wyceniona przez firmę Pentagon Research na 54 150 828 zł!

Zeszły rok był dla nas wszystkich czasem próby. Globalna pandemia koronawirusa na długie tygodnie i miesiące zmieniła nasze życie o 180 stopni. W marcu ubiegłego roku cały świat w tym także Polska, były praktycznie zamknięte. Rzeczywistość, którą znaliśmy do tej pory uległa całkowitej zmianie. Mimo problemów, wszechobecnych obostrzeń organizatorzy Plaży Open zdołali przeprowadzić cztery turnieje w Kołobrzegu, Myślenicach, Cieszynie i Białymstoku w pełnym rygorze sanitarnym z poszanowaniem wszelkich wytycznych obowiązujących w danym czasie.

Mimo wspomnianych problemów Plaża Open mogła liczyć na pomoc i wsparcie sponsorów i partnerów, w tym sponsora generalnego PKN ORLEN. Po raz kolejny wszystkie turnieje tegorocznego cyklu były transmitowane na antenie ogólnodostępnej stacji TVP Sport. Kibice byli świadkami niesamowitych, pełnych emocji spotkań, oprócz lokalnej/krajowej czołówki w turniejach udział wzięli m.in.: reprezentanci Polski, uczestnicy igrzysk olimpijskich: Piotr Kantor, Bartosz Łosiak, Monika Brzostek, Jakub Szałankiewicz.

Patrzymy w przyszłość

Rok 2021 nadal jest dla nas czasem próby, czasem, w którym cały czas trwa zaciekła walka z pandemią. Dzięki skutecznej akcji szczepień jesteśmy coraz bliżej zwycięstwa z tym wymagającym przeciwnikiem. Pamiętajmy jednak, że tylko w myśl zasady „wszystkie ręce na pokład” jesteśmy w stanie zwyciężyć i cieszyć się sportową rywalizacją na najwyższym poziomie. Stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa i wzajemnie zaufanie są niezwykle ważne w trudnych czasach. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że Plaża Open po raz drugi z rzędu zostanie rozegrana w tych samych miastach.

Turnieje odbędą się: od 16 do 18 lipca w Cieszynie, następnie od 8-10 sierpnia w Myślenicach, 13-15 sierpnia Kołobrzegu i 20-22 sierpnia Białymstoku. – Chcemy zadbać o wszystkie grupy kibiców. Będzie strefa kibica, strefa dla dzieci. Planujemy również treningi dla seniorów, więc o nich również nie zapominamy. Będą to zajęcia aktywne, na piasku, nieograniczające się tylko do siatkówki plażowej. Będą to treningowe zajęcia dopasowane do wieku i do możliwości. Wszyscy się w tym odnajdą. Myślimy o zaproszeniu par z zagranicy, co pozwoli wznieść Plażę Open na wyższy poziom. Mam nadzieję, że zawodnicy, którzy są gwiazdami całego zajścia, docenią to, że mogą w Plaży Open rywalizować z parami zagranicznymi. Chcemy, by wiedzieli, że to nie musi być Puchar Świata, by mieli okazję zagrać z zespołami, które trenują w innych miejscach i w inny sposób. – powiedziała Monika Brzostek – Dyrektor Sportowy Plaży Open.