Faworytki i faworyci triumfują w Rybniku

Czwarty turniej cyklu Plaży Open dobiegł końca. Na żeńskiej ceremonii dekoracji na najwyższym stopniu podium znalazły się faworytki Agnieszka Adamek w parze z Izabelą Błasiak. Trofeum w turnieju mężczyzn zgarnęli jedni z najlepszych siatkarzy plażowych w kraju, Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak. Turniejowi oprócz emocji na boisku towarzyszyły zmienne warunki atmosferyczne.

Niedzielne zmagania rozpoczęły się od ćwierćfinałów kobiet, w których wystąpiły m.in. zaproszone zawodniczki zza południowej granicy Silvia Poszmikova/Eva Elekova. Rywalizacji smaczku dodał fakt, że Słowaczki w sobotnie przedpołudnie pokonały turniejową „jedynkę” Kingę Legietę i Anetę Kaczmarek. Olga Klocek oraz Justyna Tomala nie były gościnne dla rywalek. Po dosyć jednostronnym pojedynku Polki zeszły z lepszymi humorami wygrywając 2:0. Na boisku głównym także w dwóch setach zwyciężyły Magdalena Saad i Dorota Strąg.

Na rywalki w półfinale czekały już Błasiak/Adamek i Zdon/Zackiewicz, które zameldowały się w tej fazie turnieju już w sobotę. Równocześnie z półfinałami kobiet, swoje mecze rozpoczęli mężczyźni. W meczu o wejście do „czwórki” Michał Korycki i Martin Chiniewicz pokonali gorzej dysponowanych braci Andrys, czyli Romana i Adama. Niewątpliwie, słabszy występ chłopaków z Lginia mógł być spowodowany turniejowym zmęczeniem. Przypomnijmy, że jeszcze w czwartek Roman i Adam rywalizowali w zawodach rangi World Tour w portugalskim Espinho, a już w sobotę rozpoczęli granie w Rybniku. W drugim meczu tej rundy, Dyrektor Sportowy Plaży Open Piotr Ilewicz w parze z Janem Królem rywalizowali z Mistrzami Słowacji. Lubos Nemec i Patrik Pokopec po niesamowitym trzysetowym boju, przypominającym raczej rozgrywki na hali, pokonali polską parę 2:1 (24:26; 27:25; 15:12).

W międzyczasie poznaliśmy żeńskie pary, które wystąpiły w wielkim finale. Po bardzo zaciętym meczu faworytki Strąg/Saad nie bez problemów pokonały brązowe medalistki Superpucharu Polski, Izabelę Zackiewicz i Aleksandrę Zdon. Bukmacherzy nie mieli łatwego zadania, Magdalena z Dorotą w całym meczu wygrały w sumie tylko trzema punktami. W ½ finału rozgrywanym na boisku bocznym Izabela Błasiak i Agnieszka Adamek pokonały w dwóch setach rywalki, które miały już za sobą jeden mecz tego dnia.
Mecz o trzecie miejsce padł łupem Justyny Tomali i Olgi Klocek. Do rywalizacji wkroczyły najlepsze z najlepszych rybnickich zawodów. Licznie zgromadzeni kibice Magdaleny Saad i Doroty Strąg niewątpliwie oglądali siatkówkę plażową na najwyższym poziomie. Wynik finału zdecydowanie nie odzwierciedlał boiskowych wydarzeń. Po dwóch setach para Błasiak/Adamek cieszyła się z drugiego zwycięstwa w tegorocznej Plaży Open.

Po dekoracji turnieju Pań, do rywalizacji ponownie wrócili mężczyźni. Niestety nie na długo. Chwilę po rozpoczęciu półfinałowych zmagań, mocno wiejący wiatr z gęsto padającym deszczem uniemożliwił dalsze kontynuowanie gier. Na szczęście na pomoc przyszły namioty reklamowe MITKO, w których zawodnicy mogli schronić się przed smugami deszczu. Chwilę po godzinie 14 Pani Komisarz zawodów, Ewa Bednarek wznowiła najważniejsze mecze turnieju. Michał Korycki i Martin Chiniewicz napsuli krwi popularnym Janio/Jenio, czyli Piotrowi Janiakowi i Jędrzejowi Brożyniakowi, wygrywając bardzo pewnie pierwszego seta. Rywale odskoczyli jednak na początku drugiego seta doprowadzając tym samym do tie-breaka, który zakończył się wynikiem 15:10 dla Jędrzeja i Piotra. Na boisku nr 2 Michał Kądzioła i Marcin Ociepski po dosyć jednostronnym pojedynku pokonali rywali zza południowej granicy w stosunku 2:0. Mecze o medale rozgrywane były w deszczowej scenerii. Zgromadzeni kibice najpierw obejrzeli pojedynek polsko-słowacki pomiędzy duetem Korycki/Chiniewicz, a Nemec/Pokopec, a następnie wielki finał turnieju, który był transmitowany w TVP Sport pomiędzy parami Brożyniak/Janiak – Kądzioła/Ociepski. Ku uciesze polskich kibiców po bardzo ciężkim meczu brązowe medale przypadły Martinowi i Michałowi. Kontuzja Michała Kądzioły w meczu finałowym uniemożliwiła dalsze kontynuowanie meczu. Na najwyższym stopniu podium stanęli więc Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak.

Wszystkie wyniki znaleźć można na stronie: bdbevent.pl/wyniki